luni, 3 octombrie 2011

SCM Petrotub a urcat pe poziția a doua

Echipa romașcană, pregătită de Ovidiu Marc și Iosif Susanu, s-a impus clar în fața unei adversare formată în mare majoritate din jucători abia trecuți de juniorat, însă aceasta nu scade cu nimic din meritele jucătorilor de la SCM Petrotub, ajunși la al șaptelea meci fără înfrîngere. Cert este că Romanul are în acest moment echipă de liga a doua însă, după cum se știe, nu are drept de promovare în acest sezon, dar nici bani pentru a face față rigorilor ligii secunde. În aceste condiții, principalele candidate la promovare rămîn Rapid Suceava și Sport Club Bacău.
Jocul de la Focșani a fost controlat în totalitate de către Popa și compania, pe lîngă cele trei goluri Petrotub avînd încă alte șase mari ocazii de a înscrie, prin Chirilă, de trei ori, Petrila, Popa și Țapu. Scorul a fost deschis de Popa printr-un lob de la marginea careului, în minutul 16, după un contraatac purtat de Harbuzaru și finalizat cu o pasă în adîncime. La scurt timp după pauză, minutul 48, în urma unei lovituri de colț, Marin a recentrat de pe partea opusă și Harbuzaru a trimis cu capul în plasă, 2-0. Cel de-al treilea gol avea să fie similar cu primul. Popa a trimis de la centru, în minutul 73, peste apărarea adversă, iar Vulpe, singur la 16 metri, a săltat mingea peste portar.
Pentru SCM Petrotub au jucat: Ciuclea - Lupușoru, Marin, Ghidarcia, Drugă - Vlaicu, Petrila, Sărițanu, Chirilă - Popa, Harbuzaru. Au mai intrat Pătrașcu, Țapu, Alexandru și Vulpe.
Cu această victorie, SCM Petrotub a urcat pe locul al doilea în clasament, avînd cu un punct mai puțin decît Rapid Suceava.
Etapa viitoare, 7 octombrie, echipa romașcană va juca pe teren propriu cu Aerostar Bacău.
Celelalte partide ale etapei a șaptea: Aerostar Bacău - Ceahlăul II Piatra Neamț 2-1, ABC Stoicescu - Oțelul II Galați 4-2, Politehnica Galați - CSM Pașcani 2-1, Cetatea Tîrgu Neamț - FCM Dorohoi 0-3, CS Panciu - Sport Club Bacău 0-1 (gol din penalty, în prelungiri), Sporting Suceava - CSM Rîmnicu Sărat 3-1. Rapid Suceava a stat.

14 Tg. Neamț        6        1         2        3         5-11              5
15 Poli Gl.            6        1        0         5         6-11              3
sursa : ziarul de roman